Kezdjük egy kis LOFT történelemmel
A LOFT stílusirányzat az Egyesült Államokból kelt szárnyra, amikor Manhattan gyárnegyede átalakuláson ment át. A gyárak a gyors növekedés miatt kiköltöztek a külvárosba, de a hatalmas gyárépületek megmaradtak a belvárosban. Ezeket először a művészetek kedvelői kezdték el újra használni műteremként. Jótékony hatással volt fantáziájukra és kreativitásukra a hatalmas belső tér, ahol szabadon szárnyalhattak.
Később az ugyanezt az érzést kereső fiatalok már lakásként kezdték használni, ami hamar felértékelte a jó helyen fekvő ingatlanokat.
Ugyan a LOFT stílus több évtizedes múltra tekint vissza, ám kortalanságával nem csak megállja a helyét ma is, hanem a legkedveltebb stílusirányzatok közé emelkedett. A stílusjegyek megtartásával ma már a kis lakások éppúgy alakíthatók erre a mintára, mint a hatalmas térrel rendelkezők.
Ezek a stílusjegyek: A látszó gerendák, a hatalmas ablakok, amelyekre nem kerül függöny, így mindent betölt a fény. A natúr felületek használata, úgy, mint a fém, a fa, a tégla, a beton, a minimál bútorozás, és a rengeteg napfény.
Ennek elérésében segítenek a LOFT stílusú térelválasztó elemek:
- Nagyobb térből leválaszthatunk, hálószobát, dolgozószobát, étkezőt. Maga a légtér szeparálódik, viszont optikailag nem változik lényegesen a tér nagysága: a szabad tér látványa megmarad a nappaliból és a külön szobából nézve is.
- Bejárat, illetve lépcsőfeljáró lezárására is gyakran szeretnénk kialakítani szélfogót, de mindkét esetben probléma, hogy az előszoba és a lépcsőfeljáró is szűk és sötét hatást kelt. A LOFT stílusú üvegfallal viszont megmarad a tágas tér érzete belépéskor, de a szél- és hangfogó feladatát ellátja.
- A legkedveltebb térelválasztó az önmagában elegáns megjelenésű tolóajtó LOFT stílusban, mivel kevés helyet foglal a két helyiség között és a lehető legtöbb fényt engedi át.
- A stílus alapja a sok fény, ezért nem probléma a kisebb lakásokban sem, hogy nincsenek hatalmas terek, nincs meg a hagyományos értelemben vett LOFT környezet. A kívánt hatást mégis el tudjuk érni apróbb változtatásokkal is.
A LOFT stílus kitűnő választás abban az esetben is, ha szeretjük a nyitott tereket, amerikai stílusú konyhánk van, de nem szeretnénk a sütés-főzéssel együtt járó szagokat az egész nappaliban érezni. Ugyanezzel a módszerrel háló-, vagy dolgozószoba kialakítása is lehetséges. A LOFT stílusú/ fekete keretes üvegfalak tulajdonságukból adódóan remekül illeszkednek bármilyen enteriőrbe.
Az általunk használt, saját fejlesztésű LOFT keretprofil rendszer rendkívül népszerű, hiszen bármilyen térelválasztásra használható. A profilok alapkivitele fekete színre eloxált alumínium. A fekete eloxálás tartós, az oldószereknek ellenálló bevonat.
A rendszer két profilból és hozzájuk tartozó sarokelemekből áll.
A vastagabb profil, melyet általában keretként alkalmazunk 38*28 mm, a vékonyabb profil, amelyet osztásként alkalmazunk, 38*10 mm méretű. A profilok aszimmetrikus jellegűek. A megrendelők igényeihez alkalmazkodva az osztások is készülhetnek a vastagabb profilból.
Komplett tér elválasztására többféle megoldást is tudunk javasolni, mindig az adott helyszín és a megrendelő igényeinek megfelelően:
- Ajtónyílás lezárása LOFT stílusú, fekete kerettel és osztásokkal ellátott nyíló-, vagy tolóajtóval.
- Nyílóajtós üvegfal kivitelezése Colcom Maxima Unica hidraulikus sarokforgáspontokkal
- Oldalzsanéros nyíló ajtó Colcom EVO 845E10 típusú hidraulikus zsanér a megfelelő választás.
- Falnyílás elé szerelt tolóajtó pedig a Colcom Fluido+ vagy FLO típusú tolóajtó rendszerével valósítható meg.
- Ha teljes keresztmetszetében szeretnénk leválasztani egy étkezőt, hálót, dolgozószobát, szintén több megoldás jöhet szóba.
- LOFT stílusú fix fallal részekre osztható a nagyobb tér, de az átjárhatóság érdekében csak részleges elválasztás történik.
- Amennyiben nem szeretnénk szabad átjárást az elválasztott területek között, az üvegfalba tetszőleges helyre kerülhet nyíló- és tolóajtó megoldások többféle változata is.